środa, 06 marzec 2013 12:04

Spotkanie poświęcone transplantologii Wyróżniony

IS 65 marca wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska przewodniczyła posiedzeniu Zespołu do spraw konsultowania i opiniowania działań jednostek samorządów terytorialnych na terenie województwa podkarpackiego w zakresie ochrony zdrowia.

W posiedzeniu wzięli udział lekarze, przedstawiciele podkarpackich szpitali, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ. Gościem spotkania był prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii. Rozmawiano na temat działań, które należy podjąć, by w regionie było więcej pobrań narządów do przeszczepów. Prof. Rowiński podkreślił, że dzięki dotychczasowym inicjatywom podejmowanym przez wojewodę Małgorzatę Chomycz-Śmigielską oraz zaangażowaniu koordynatorów pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, szkoleniom dla personelu medycznego, w ostatnich latach zwiększyła się liczba pobrań narządów do przeszczepów. W 2010 r. było zaledwie 5 pobrań od zmarłych pacjentów, a w 2012 r. – 22. W ubiegłym roku najwięcej pobrań organów odbyło się w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie (7 pobrań) i szpitalu powiatowym w Sanoku (6 pobrań).

Małgorzata Oczoś, Rzecznik Prasowy Wojewody

Nasz komentarz:

Wiedza społeczeństwa na temat transplantologii ma jeszcze zbyt wiele braków. Mamy wiele wątpliwości, pytań, które dotyczą problematyki transplantologii. Dla dużej liczby chorych ludzi transplantologia jest przysłowiową ostatnią deską ratunku. Zadajemy sobie pytanie, czy transplantologia jest zgodna z prawem moralnym oraz na ile służy dobru człowieka i godności.

7

Przekazywanie narządów do przeszczepu to bezinteresowny dar ofiarowany przez osobę innej, potrzebującej osobie. Ludzie mają uprzedzenia, lęki, przekonana, że pobieranie narządów to nic innego jak profanacja, brak poszanowania godności człowieka po śmierci. Takie obawy ludzie często tłumaczą religią, nie zdając sobie sprawy, że nie tylko religia chrześcijańska, ale też islam, Kościół protestancki i inne popierają sprawę transplantologii, pojmując ją jako dar, dobro, ofiary.

Podstawowym warunkiem dopuszczalności i przeszczepiania narządów jest świadoma i dobrowolna zgoda wyrażona przez dawcę. Tylko w ten sposób uszanujemy godność osobową i prawo do wolności.

Anna Dziura