wtorek, 11 luty 2014 19:40

Powstało Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”

uczestnicy-zebrania-założycielskiegoW niedzielę 9 lutego odbyło się w Jaśle zebranie członków założycieli nowo powstającego stowarzyszenia winiarskiego.


Pełna nazwa organizacji brzmi: Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”. Siedzibą stowarzyszenia będzie JDK.
W zebraniu założycielskim wzięli udział przedstawiciele jasielskich winnic, tj. winnicy Jasiel, Dwie Granice, Jana, Milena, Vanellus, Kolacz, Bączal, Źródło oraz osoby zainteresowane rozwojem winiarstwa i enoturystyki w regionie jasielskim. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy winiarzy uprawiających winorośl na terenie Jasła i okolic, ale otwarte jest dla wszystkich, którzy w enoturystyce, pojmowanej jako połączenie turystyki winiarskiej i kulturalnej, upatrują szansy na rozwój Jasła i regionu jasielskiego .Pełna nazwa stowarzyszenia a zwłaszcza jej rozwinięcie - „Vinum pro cultura” - akcentuje połączenie tych dwóch sfer - wina i szeroko rozumianej kultury. Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy będzie integrować zarówno winiarzy regionu jasielskiego jak i mieszkańców miasta. Stawia sobie liczne cele, tj.: działanie na rzecz promocji miasta i regionu jasielskiego, propagowanie tradycji i produktów regionalnych, promowanie zmian w obszarze kultury spożycia wina. Organizacja zamierza współpracować z samorządem miasta Jasła i organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju enoturystyki i szerzenia kultury wina. Planuje również działania szkoleniowe, doradcze i wydawnicze. Stowarzyszenie zamierza organizować i uczestniczyć w licznych imprezach: wystawach, degustacjach, konferencjach, konkursach winiarskich, świętach i targach. Działania podejmowane przez winiarzy, choć niezależne, wpisują się w przyjętą niedawno przez miasto Jasło, nową strategię wizerunkową.
Inicjatywą jasielskich winiarzy zainteresował się poseł na Sejm, pan Bogdan Rzońca, który odwiedził założycieli podczas spotkania. Wizyta pozwoliła na osobiste poznanie jasielskich winiarzy, ich planów i założeń pracy. Pan poseł wyraził swoje zainteresowanie regionalizacją produkcji wina, rozwojem enoturystyki, we współpracy z innymi niszowymi środowiskami (związanymi np. z tradycyjnymi produktami kulinarnymi). Pan Bogdan Rzońca zadeklarował również swoje wparcie i wyraził przychylność dla nowej inicjatywy.
Prezesem nowego stowarzyszenia został Wiktor Szpak, właściciel Winnicy Jasiel. Pozostali członkowie zarządu to: Marek Nowiński, Mariusz Wójtowicz, Henryk Rak i Barbara Czajka. Więcej informacji na stronie: www.winiarzejaslo.pl

Barbara Czajka

REKLAMA

fotografia dziecieca noworodkowa

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin