Wiosenna wędrówka ścieżkami Pieninek Skrzydlańskich

Na wiosenną wędrówkę ścieżkami Pieninek Skrzydlańskich w Beskidzie Wyspowym zapraszają w sobotę, 20 kwietnia br., Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle.

Zgodnie z planem, autobus wyjedzie sprzed JDK o godz. 6.00. Po dotarciu na miejsce, grupa wyruszy na około 11-kilometrowy, średnio wymagający szlak prowadzący ze Skrzydlnej, wzniesieniem Worecznika i Dolnej Góry na Śnieżnicę, a stamtąd do Przełęczy Gruszkowiec (czas przejścia ok. 5 godz.).

Pieninki Skrzydlańskie – pasmo niewysokich wzniesień znajdujących się na północ od Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym na granicy z Pogórzem Wiśnickim. Górki te, pomimo iż niewysokie, zachowują typowym dla Beskidu Wyspowego, charakterem pojedynczych wzniesień, oddzielonych relatywnie głębokimi przełęczami.

Skrzydlna (woj. małopolskie, pow. limanowski, gm. Dobra) – wieś letniskowa położona u źródeł Stradomki, u stóp Cietnia i Śnieżnicy, od południa otoczona niewysokimi wzniesieniami, które nazwano Pieninkami Skrzydlańskimi. Miejscowość swą zabudową przestrzenną przypomina niewielkie miasteczko. We wschodniej części skrzydlańskiego ryneczku, w cieniu wiekowych drzew stoi drewniano-murowany, XVI-wieczny kościółek pw. św. Mikołaja. W Skrzydlnej znajduje się również zabytkowy dwór z XVIII w. oraz kilka interesujących kapliczek.

Worecznik (560 m n.p.m.) – szczyt zaliczany do Korony Beskidu Wyspowego.

Śnieżnica (1007 m n.p.m.) – rozłożysty szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego, wznoszący się nad miejscowościami Kasina Wielka i Gruszowiec. Góra jest porośnięta lasem. Na jej północnym zboczu znajduje się wyciąg narciarski, a także rowerowe trasy downhillowe. Śnieżnica ma trzy niemal równej wysokości, niezbyt wyróżniające się szczyty: główny zwany „Na Budaszowie” oraz położone na wschód od niego „Wierchy” i „Nad Stambrukiem”. Przez Śnieżnicę oraz Przełęcz Gruszowiec biegnie dział wodny pomiędzy Rabą a Dunajcem. Pod najwyższym szczytem Śnieżnicy, po północnej stronie znajduje się zagłębienie, w którym wyjątkowo długo zalega śnieg. Stąd pochodzi nazwa góry. Pierwotnie szczyt był nazywany Śnieżną Górą. Na Śnieżnicy znajduje się znane schronisko – Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny.
Przełęcz Gruszowiec (660 m n.p.m.) – obniżenie pomiędzy Śnieżnicą a Ćwilinem. Rejon Gruszowca podczas II wojny światowej był terenem zasadzek partyzantów AK na niemieckie samochody i transporty. W odwecie za te działania 1 września 1944 r. hitlerowcy zamordowali 86 mieszkańców okolicznych wiosek i spalili domy. Na cześć poległych, w roku 1968 w pobliżu przełęczy ustawiono obelisk z listą nazwisk zamordowanych osób. Na przełęczy natomiast znajduje się niewielka murowana kapliczka oraz bar o oryginalnej nazwie „Pod Cycem”.

***

Termin wyjazdu: 20 kwietnia br. (sobota), godz. 6.00 sprzed JDK; powrót około godz.20.00.
Koszt wyjazdu: 130 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 120 zł).
Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 17.00.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieka osoby dorosłej.
Informacja w JDK: tel. 514 284 625.
Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

JDK