Istnieje wiele różnych kultur świata wraz ze swoimi znakami, symbolami. Wśród nich krzyż, będący symbolem ludzkości znajduje zaszczytne miejsce.
Krzyż to znak rozpoznawczy chrześcijan, symbol odkupienia całej ludzkości, znak pojednania z Bogiem. Krzyż ukazuje głęboką rzeczywistość. Jego historia jest bardzo odległa. Znak krzyża X lub +, jako pewnego rodzaju symbol solarny, zabezpieczający przed nieszczęściem pojawił się u ludów paleolitycznych. Na Bliskim Wschodzie krzyż grecki był symbolem nieba i ziemi, kosmosu, czterech stron świata. U Hetytów 2000-1000 l.p.n.e. spotykamy się z krzyżem wpisanym w koło. Znak ten, jak również rzeźby i rysunki przedstawiające go można spotkać w grotach znajdujących się dzisiaj w Szwecji, północnej Rosji, czy też Francji.
Krzyż to symbol Chrześcijaństwa. Ten niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju znak spotykamy na budynkach, szatach liturgicznym, monetach, a także przedmiotach użytkowanych codziennie.
9 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,KRZYŻ-ZNAK WIARY I KULTURY”. Niezwykłe eksponaty jakie znajdowały się na wystawie ukazały niezwykłość, różnorodność, niepowtarzalny kunszt artystyczny. ,,Są niesamowite, przepiękne” – komentowali oglądający. Na wystawie można byłoby zobaczyć najrozmaitsze krzyże. Dominowały krzyże łacińskie z widniejącą na nich postacią Chrystusa Ukrzyżowanego.
,,Wystawę uzupełniają tkaniny liturgiczne zdobione haftowanymi motywami krzyża oraz malarstwo o tematyce pasyjnej. Obok obrazów olejnych z XVIII i XIX wieku, których głównym tematem jest ,,Ukrzyżowanie Chrystusa”, na wystawie są także dzieła sztuki ludowej: obrazy na szkle, grafiki i kapliczki. Ikonografia tego fundamentalnego dla chrześcijan wydarzenia jakim było Ukrzyżowanie Chrystusa jest niezwykle różnorodna, lecz w sposób szczególny dopełnia ekspozycję samych krzyży” – czytamy w folderze muzeum Regionalnego, dotyczącym wystawy.
Wystawę będzie dostępna do dnia 31 maja 2013 r. Wspaniałe, bezcenne dzieła sztuki z pewnością staną się swoistego rodzaju pretekstem do rozważań. W imieniu swoim oraz pracowników Muzeum Regionalnego w Jaśle gorąco zachęcamy do odwiedzenia tej ekspozycji w siedzibie muzeum przy ul. Kadyiego 11.
Zapraszamy do oglądnięcia naszej fotorelacji z wernisażu.
Anna Dziura
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie